O šeltii - Shetlandský ovčiak

 

Krajina pôvodu  Škótsko

FCI kód  1/1/88

Štandardy 

Výška  35,5 - 38 cm (suky)

            36,5 - 39 cm (psy)

Hmotnosť  5-10 kg

Pôvodné určenie  ovčiarsky a strážny pes

Terajšie určenie  ovčiarsky a spoločenský pes

Názov v krajine pôvodu  Shetland Sheepdog

 

Pôvod shetlandského ovčiaka je na Shetlandských ostrovoch. Tam dlhé roky slúžil ako pastiersky pes. Neodborníkmi a laikmi je považovaný za menšiu formu kólie, aj keď pravdepodobne má krv pôvodných keltských ovčiakov. Tak ako aj  u mnohých iných zvierat, jeho vzrast ovplyvnilo drsné počasie. V súčasnosti je jeho využitie ako domáci miláčik a spoločník, alebo ako výborný strážny pes. (Nie strážny pes v pravom slova zmysle ako je napríklad nemecký ovčiak, ale skôr ohlasovací. Pokiaľ niekto cudzí vnikne na pozemok, shetlandský ovčiak ho vie naozaj dobre ohlásiť.)

 

Srsť onoho plemena má dve vrstvy. Prvá je krátka, hustá  a mäkká podsada. Druhá je tvrdá, krycia srsť. U šeltií poznáme rôzne sfarbenia. Môže byť pieskové v odtieňoch svetlej až mahagónovej. Trikolor býva čierna s trieslovými znakmi a s troškou bielej, ďalej bicolor- čiernobiela a Blue Merle, kde je modrý podklad s čiernymi znakmi. O srsť shetlandského ovčiaka sa treba dôkladne starať. Vyčesávať by sa mala aspoň dvakrát do týždňa a v období pĺznutia aj každý deň. Treba dávať pozor na ušká. Za nimi sa môžu robiť chumáče. Na labkách treba srsť zastrihávať. 

 

Shetlandský ovčiak je oddaný pes s veľmi jemnou a citlivou povahou.  To, že je citlivý napríklad svedčí o tom, že nie je vhodné k nemu pristupovať hrubo, či po ňom kričať. Znamená to aj, že shetlandský ovčiak nie je vhodný pre každú povahu človeka. K blízkemu a rodine je veľmi priateľský, ale zároveň je aj temperamentný a nesmierne živý. Je nekonfliktný a k deťom, pokiaľ je na ne zvyknutý dokáže byť trpezlivý, tolerantný a opatrný. Ak však s deťmi nevyrastal, môže byť v ich prítomnosti plachý. K cudzím ľuďom zvykne byť nedôverčivý a uzavretý.

 

Keďže jeho povaha je veľmi živá, rád sa učí a navyše aj rýchlo. Je to bystrý psík, no pri výcviku treba mať s ním trochu trpezlivosti, lebo jeho koncentrácia vie trochu odbiehať. No napriek tomu sa učí ľahko. Potrebuje veľa pohybu. Keďže shetlandský ovčiak má v génoch pracovitosť, treba ho zamestnávať napr. aportovaním. Toto plemeno je vhodné aj na agility, alebo flyball.

Tak ako mnohí psi, aj shetlandský ovčiak môže trpieť dedičnými chorobami. U neho je zvýšené riziko zlomenia kostí, zažívacie ťažkosti a očné vady.